Edukira joan

Basse-Terre

Basse-Terre
Basse-Terre
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Eskualdea Guadalupe
AlkateaMarie-Luce Penchard (en) Itzuli
Izen ofizialaBasse-Terre
Jatorrizko izenaBasse-Terre
Posta kodea97100
Geografia
Koordenatuak15°59′49″N 61°43′58″W / 15.9969°N 61.7328°W / 15.9969; -61.7328
Mapa
Azalera5,78 km²
MugakideakBaillif, Gourbeyre eta Saint-Claude
Demografia
Biztanleria9.417 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 5.044 (%53,7) (%46,3) 4.356 alt_right
Dentsitatea1.629 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1643
Hiri senidetuakPuducherry
ville-basseterre.fr

Basse-Terre Frantziako Guadalupe itsasoz haraindiko eskualdeko hiriburua da.[1] Eskualdearen mendebaldean izen bereko uhartean dago.

Hiriburua den arren, Pointe-à-Pitrek berak baino biztanle gehiago ditu, aglomerazioak 1999an 44.864 biztanle baitzituen (horietatik 12.400 Basse-Terren bizi zirenak).

    Datu klimatikoak (Basse-Terre)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura maximoa (°C) 28 28 28 29 30 31 31 31 31 30 29 28 30
Batez besteko tenperatura (ºC) 24 24 25 26 27 27 27 27 27 27 26 25 26
Batez besteko tenperatura minimoa (°C) 20 20 21 22 23 24 24 23 23 23 22 21 22
Iturria: Weatherbase[2]

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Baillif, Gourbeyre eta Saint-Claude.

BiztanleriaUrtea900010.00011.00012.00013.00014.00015.00016.00019601970198019902000201020202030BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.356 gizon, 5.044 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.30
 
95+
 
0.44
0.69
 
90-94
 
1.63
1.65
 
85-89
 
3.07
2.16
 
80-84
 
4.40
3.51
 
75-79
 
3.57
5.39
 
70-74
 
6.21
7.19
 
65-69
 
7.04
6.36
 
60-64
 
7.77
7.02
 
55-59
 
7.77
7.42
 
50-54
 
8.15
4.41
 
45-49
 
6.09
4.89
 
40-44
 
5.69
4.55
 
35-39
 
5.06
3.93
 
30-34
 
3.98
4.48
 
25-29
 
4.22
5.65
 
20-24
 
4.44
10.26
 
15-19
 
6.60
7.28
 
10-14
 
4.88
6.63
 
5-9
 
4.62
6.24
 
0-4
 
4.38
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[3].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Basse-Terre udalerrian 9.028 biztanle zeuden eta 4.546 elkarbizitza unitate[oh 1], hau da, 1,99 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 44,6), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[5]

9.028biztanle
4.546elkarbizitza-unitate
1,99lagun elkarbizitza-unitateko
2.440familia
Udalerria
% 11
% 13
% 29
% 45
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.440 familia zeuden, eta horien artean guraso bakarreko familiak ziren ugarienak (1.355). Guraso bakarreko 1.355 familietatik 1.189etan ama zen guraso bakarra. 1.058 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 713k seme-alaba bakarra zuten etxean, 486k bi, eta 183k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 501 bikoteetatik 98tan (% 19,6) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[5]

584
501
1.355
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.058
Seme-alaba bat713
Bi seme-alaba486
Hiru seme-alaba135
Lau edo gehiago48

15 urte edo gehiago zituzten 7.976 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 4,1 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 43,4. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 65-79 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 42,8). 80 urte edo gehiagoko 673 biztanleetatik 624 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 49 kolektibitateren batean.[5]

Bakarrik bizi da
15-24% 4
25-39% 8
40-54% 18
55-64% 36
65-79% 42
80 +% 43
Bikotean bizi da
15-24% 3
25-39% 27
40-54% 32
55-64% 35
65-79% 43
80 +% 32

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 21,4 ezkonduta zegoen, eta beste % 9,2 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 8,7 izatezko bikotean eta % 0,5 PACS bidez lotuta). % 58,9 ezkongabeak ziren, % 5,3 alargunak eta % 5,2 dibortziatuak.[5]

Ezkongabea% 58,9
Ezkonduta% 21,4
Izatezko bikotean% 8,7
Alarguna% 5,3
Dibortziatuta% 5,2
PACS bidez lotuta% 0,5

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 33,1), enplegatuak (% 20,9), bestelakoak (% 14,8), erdi-mailako lanbideak (% 11,4). Talde nagusia (erretiratuak, % 33,1) Guadalupe departamenduko batez bestekoaren (% 28,5) gainetik dago. 6 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,1).[5]

Udalerria
% 11
% 21
% 11
% 33
% 15
Guadalupe
% 14
% 20
% 12
% 29
% 11
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 6.151 etxebizitza zeuden. Horietatik 4.522 egoitza nagusi ziren, 71 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 1.559 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (3.385), eta apartamentuak gutxi ziren (2.727). Egoitza nagusietatik 1.626 beren jabearen bizilekuak ziren, 2.560 alokairuan zeuden, 1.282 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 336 doan lagata.[6]

6.151etxebizitza
4.522egoitza nagusi
3.385etxe
2.727apartamentu

Etxebizitza multzoa

4.522
1.559
Egoitza nagusia (4.522)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (71)Hutsik (1.559)

Etxe mota

3.385
2.727
Etxea (3.385)Apartamentua (2.727)

Jabetza egoera

1.626
2.560
1.282
Jabeak (1.626)Alokairuan (2.560)HLM (1.282)Doan lagata (336)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.428).[6]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik112
1919-1945170
1946-19701.426
1971-19901.428
1991-20051.102
2006-2020275

Egoitza nagusien artean gehienek 3 gela zituzten (1.493). 1.404 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 2.120 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 583tan bi edo gehiago.[6]

Gela kopurua

1 gela140
2 gela594
3 gela1.493
4 gela1.332
5 gela edo gehiago963

Berogailu mota

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.404aparkalekua
2.120ibilgailu 1
583ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 5.570 biztanleetatik 3.773 aktibo ziren (% 67,7), horietako 2.461 lanean (% 44,2) eta 1.312 langabezian (aktiboen % 34,8).

5.57015-64 urteko biztanle
% 67,7aktibo
% 44,2lanean
% 34,8langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 31,2
25-54 urte% 84,2
55-64 urte% 65,6
Gizonak% 62,2
Emakumeak% 72,3

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 54,1
BEPC, brebeta% 34,9
CAP-BEP% 34,4
Batxilergoa% 33,0
Goi-mailako +2% 22,3
Goi-mailako +3/4% 14,3
Goi-mailako +5% 11,8

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 34,8). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.797 ez-aktibotik 761 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 42,3), 172 erretiraturik zeuden (% 9,6) eta 864 bestelako ez-aktibo ziren (% 48,1).

Ez-aktiboak

% 42
% 10
% 48
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 2]

% 8
% 25
% 38
% 20
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 8.749 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.461 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

8.749enplegu udalerrian
% 87,5soldatapeko
% 12,5ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

ezin izan da datu-orria kargatu: FILOSOFI - Guadeloupe - 2023.tab

ezin izan da datu-orria kargatu: FILOSOFI - Guadeloupe - 2023.tab

  1. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  2. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ INSEE
  2. ↑ Weatherbase: Historical Weather for Basse-Terre. .
  3. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  4. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  5. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  6. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Guadalupe (eskualdea)
Artikulu hau Guadalupeko geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.