Edukira joan

Bèumont

Bèumont
Beaumont
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Okzitania
Departamendua Gers
BarrutiCondomeko barrutia
Kantonamenducanton of Condom
Izen ofizialaBeaumont
Jatorrizko izenaBeaumont
Posta kodea32100
Geografia
Koordenatuak43°56′47″N 0°17′07″E / 43.9464°N 0.2853°E / 43.9464; 0.2853
Mapa
Azalera7,56 km²
Altitudea76 m, 152 m eta 102 m
MugakideakLarressingle, Larroque-sur-l'Osse, Lauraët, Montréal eta Mouchan
Demografia
Biztanleria122 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 49 (%38,3) (%61,7) 79 alt_right
Dentsitatea16 bizt/km²

Bèumont (okzitanieraz Bèumont, frantsesez eta ofizialki: Beaumont) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Gers departamenduan dago, Okzitania eskualdean. Azken erroldaren arabera 122 biztanle zituen 7,6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Larressingle, Larroque-sur-l'Osse, Lauraët, Montréal eta Mouchan.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
BeaumontBeaumont
Població amb 202 habitants (2000)Larressingle (2,0 km)
Població amb 245 habitants (2000)Lauraët (3,3 km)
Població amb 417 habitants (2000)Mouchan (4,8 km)
Població amb 198 habitants (2000)Cassaigne (5,8 km)
Població amb 296 habitants (2000)Fourcès (6,8 km)
Població amb 1266 habitants (2000)Montréal (6,9 km)
Població amb 7147 habitants (2000)Condom (7,0 km)
Població amb 1127 habitants (2000)Gondrin (7,6 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Hego-mendebaldeko arroko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Akitania eta Gaskoiniako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio ugariak udaberrian; uda beroa (19,5 °C); haize ahulak; ekaitzak maiz udan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 13,1 °C-koa da, 15,5 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 787 mm-koa da, urtarrilean 10,9 euri-egun eta uztailean 6,5 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Condom_(Gers) udalerrian dago, 5,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 13,9 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 703,8 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,8 °C-koa da, 2025ko abuztuaren 11an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -11,5 °C-koa da, 2007ko urtarrilaren 27an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea1001502002503003504004501750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 79 gizon, 49 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
6.33
 
85-89
 
0.00
6.33
 
80-84
 
0.00
6.33
 
75-79
 
10.20
0.00
 
70-74
 
0.00
6.33
 
65-69
 
0.00
0.00
 
60-64
 
0.00
12.66
 
55-59
 
10.20
36.71
 
50-54
 
28.57
0.00
 
45-49
 
0.00
0.00
 
40-44
 
0.00
12.66
 
35-39
 
20.41
0.00
 
30-34
 
0.00
0.00
 
25-29
 
10.20
0.00
 
20-24
 
0.00
6.33
 
15-19
 
0.00
0.00
 
10-14
 
0.00
0.00
 
5-9
 
10.20
6.33
 
0-4
 
10.20
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Beaumont udalerrian 122 biztanle zeuden eta 64 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 1,91 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 21 kide bakarrekoak ziren, 32 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 11 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[9]

122biztanle
64elkarbizitza-unitate
1,91lagun elkarbizitza-unitateko
42familia
11Bikotea seme-alabekin
32Bikotea seme-alabarik gabe etxean
21Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 42 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (32). 32 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

32
11
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekin

2023 erroldaren arabera, udalerrian 89 etxebizitza zeuden. Horietatik 64 egoitza nagusi ziren, 16 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 9 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (88), eta apartamentuak gutxi ziren (1). Egoitza nagusietatik 55 beren jabearen bizilekuak ziren, 5 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 3 doan lagata.[10]

89etxebizitza
64egoitza nagusi
88etxe
1apartamentu

Etxebizitza multzoa

64
16
9
Egoitza nagusia (64)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (16)Hutsik (9)

Etxe mota

88
Etxea (88)Apartamentua (1)

Jabetza egoera

55
Jabeak (55)Alokairuan (5)Doan lagata (3)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik20
1919-19453
1946-19702
1971-19908
1991-200513
2006-202015

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (36). 30 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 53 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 25 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 35tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela1
3 gela7
4 gela19
5 gela edo gehiago36

Berogailu mota

26
30
Fuel-olioa (5)Elektrizitatea (26)Gas botila (2)Bestelakoak (30)

Aparkalekua eta ibilgailuak

53aparkalekua
25ibilgailu 1
35ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 69 biztanleetatik 52 aktibo ziren (% 75,4), horietako 48 lanean (% 69,6) eta 4 langabezian (aktiboen % 7,7).

6915-64 urteko biztanle
% 75,4aktibo
% 69,6lanean
% 7,7langabezia-tasa

17 ez-aktibotik 3 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 17,6), 9 erretiraturik zeuden (% 52,9) eta 4 bestelako ez-aktibo ziren (% 23,5).

Ez-aktiboak

% 18
% 53
% 24
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 15 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 48 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

15enplegu udalerrian
% 40,0soldatapeko
% 60,0ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 27.850 eurokoa zen.

27.850 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 24.770 €

2007an lan egiteko adina zuten pertsonak 74 ziren, horien artean 50 aktiboak ziren eta 24 inaktiboak ziren. 50 pertsona aktiboetatik 46 lanean zeuden (26 gizon eta 20 emakume) eta 4 langabezian zeuden (2 gizon eta 2 emakume). 24 pertsona inaktiboetatik 10 erretiraturik zeuden, 10 ikasten zeuden eta 4 "bestelako inaktibo" gisa sailkaturik zeuden.[11]

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 8 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 1 eraikuntza enpresa zen, 5 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren eta 1 garraio enpresa zen.[12]

2009an norbanakoentzat zegoen zerbitzu bakarra igeltseroa zen.[13]

2009an zegoen establezimendu komertzial bakarra elektrotresna denda bat zen.[14]

2000. urtean Beaumont udalerrian 11 nekazaritza-ustiategi zeuden, 498 hektarea erabiltzen.[15]

  1. ↑ Estazioko erregistroak 2004ko irailaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Condom », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Emploi et population active 1999 et 2007
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  15. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]