Edukira joan

Arnstadt

Arnstadt
herria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Turingia
Rural district of ThuringiaIlm-Kreis
AlkateaFrank Spilling
Posta kodea99310
Udalerri kodea16070004
Geografia
Koordenatuak50°50′03″N 10°56′47″E / 50.8342°N 10.9464°E / 50.8342; 10.9464
Mapa
Azalera104,99 km²
Altitudea288 m
Demografia
Biztanleria28.509 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 13.966 (%49) (%51) 14.543 alt_right
Dentsitatea272 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia03628
Hiri senidetuakKassel, Dubí, Gurk eta Lo Boscat
MatrikulaARN eta IL
arnstadt.de

Arnstadt, Alemaniako Turingia estatuko hiri bat da, Ilm-Kreis barrutian. 2015eko erroldaren arabera 24.481 biztanle zituen.

2022ko zentsuaren arabera 27.869 biztanle zituen: 13.843 gizonezko (% 49,7) eta 14.025 emakumezko (% 50,3); 100 emakumeko 98,7 gizonezko zeuden. Biztanleen % 15,8 18 urtetik beherakoak ziren eta % 26,5 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 11,2 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 42,3 ezkongabeak ziren eta % 37,4 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea24.00025.00026.00027.00028.00029.0002014201620182020202220242026ArnstadtBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 13.842 gizon, 14.029 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
10.61
 
75+
 
16.81
11.41
 
65-74
 
14.20
22.95
 
50-64
 
22.23
12.41
 
40-49
 
10.55
14.13
 
30-39
 
11.75
4.83
 
25-29
 
3.79
7.14
 
18-24
 
5.65
2.54
 
15-17
 
2.44
8.55
 
6-14
 
7.76
2.77
 
3-5
 
2.78
2.67
 
0-2
 
2.05
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 84,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 14,6k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,4k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 91,3 beraiek etorritakoak ziren eta % 8,7 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

23.674
4.070
Migrazio-jatorririk gabe (23.674)Migrazio-jatorri osoa (4.070)Migrazio-jatorri partziala (119)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 15.791 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (10.391, % 65,8) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 79,46 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,87 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 7,1 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 29,6 jabeak okupatzen zituzten.[3]

15.791etxebizitza
79,46 m²batez besteko azalera
5,87 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

4.227
10.391
Jabetzan (4.227)Alokairuan (10.391)Aisialdikoa (62)Hutsik (1.106)
% 7,1hutsik dauden tasa
% 29,6jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 3 gela zituzten (4.561). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (5.122); eraikin guztien % 85,6 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (9.830 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra715
2 gela2.706
3 gela4.561
4 gela3.845
5 gela2.203
6 gela1.001
7 gela edo gehiago763

Eraikuntza garaia

1919 aurretik5.122
1919-19492.841
1950-1959435
1960-19691.074
1970-19791.048
1980-19891.056
1990-19991.941
2000-20091.109
2010-2015464
2016 eta geroago704

Berogailu mota

3.425
1.882
9.830
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (3.425)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (1.882)Bloke-berogailua (Blockheizung) (91)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (9.830)Labe indibiduala (280)Berogailurik gabe (277)

Guztira 5.706 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (3.077, % 53,9). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (3.513).[3] Guztira 14.477 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (6.953, % 48,0).[4]

5.706bizitegi-eraikin
14.477etxegune

Eraikin mota

3.077
621
1.770
Etxe bakartua (3.077)Etxe atxikia (bikoitza) (621)Ilarako etxea (1.770)Bestelako eraikin mota (245)

Etxebizitza kopurua eraikineko

3.513
562
875
676
Etxebizitza bakarra (3.513)2 etxebizitza (562)3-6 etxebizitza (875)7-12 etxebizitza (676)13 etxebizitza edo gehiago (82)

Etxegunearen tamaina

6.953
4.470
1.673
Pertsona bakarra (6.953)2 pertsona (4.470)3 pertsona (1.673)4 pertsona (952)5 pertsona (294)6 pertsona (140)

Hiritar ezagunak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.