Edukira joan

Ardea (Italia)

Ardea
Ardea
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lazio
Italiako hiri metropolitarraErromako hiri metropolitarra
Izen ofizialaArdea
Jatorrizko izenaArdea
Posta kodea00040
ISTAT kodea058117
HerriburuaQ49281016 Itzuli
Geografia
Koordenatuak41°37′00″N 12°33′00″E / 41.6167°N 12.55°E / 41.6167; 12.55
Mapa
Azalera72,09 km²
Altitudea37 m
MugakideakAlbano Laziale, Aprilia, Pomezia, Anzio, Ariccia eta Erroma
Demografia
Biztanleria49.057 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea680 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia06
Hiri senidetuakArgos eta Rielasingen-Worblingen
Katastro kodeaM213
Sailkapen sismikoa2B  
MatrikulaROMA
comune.ardea.rm.it

Ardea Italiako udalerri bat da. Erromako probintzian kokatuta dago, Lazio eskualdean. 49.057 biztanle ditu, 72,09 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Albano Laziale, Aprilia, Pomezia, Anzio, Ariccia eta Erroma.

BiztanleriaUrtea010.00020.00030.00040.00050.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 26.079 gizon, 25.295 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.01
 
100+
 
0.03
0.07
 
95-99
 
0.19
0.44
 
90-94
 
0.79
1.41
 
85-89
 
1.91
2.48
 
80-84
 
3.02
3.98
 
75-79
 
4.51
5.02
 
70-74
 
5.23
5.91
 
65-69
 
6.32
7.96
 
60-64
 
7.91
9.50
 
55-59
 
9.18
9.45
 
50-54
 
9.41
8.09
 
45-49
 
8.05
6.72
 
40-44
 
6.07
5.54
 
35-39
 
5.55
5.36
 
30-34
 
4.67
5.46
 
25-29
 
4.99
5.38
 
20-24
 
5.15
5.56
 
15-19
 
5.28
4.80
 
10-14
 
4.53
3.76
 
5-9
 
4.01
3.10
 
0-4
 
3.22
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 33.404 etxebizitza zeuden: 22.843 (% 68,4) okupatuta eta 10.561 (% 31,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 86,1 jabetzan zeuden, % 6,7 alokairuan eta % 7,2 beste titulu batekin.

33.404etxebizitza (2021)
22.843okupatuak
10.561hutsik (% 31,6)

Erabilera (2021)

22.843
10.561
Okupatuak (22.843)Hutsik edo ez-okupatuak (10.561)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

86,1
Jabetzan (86,1)Alokairuan (6,7)Beste titulu batekin (7,2)

2024an 25.061 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 12.173 (% 48,6) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2 kide zeuden.

25.061etxegune (2024)
12.173pertsona bakarrekoak (% 48,6)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide12.173
2 kide5.348
3 kide3.798
4 kide2.660
5 kide edo gehiago1.082

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]