Edukira joan

Ammerndorf

Ammerndorf
Ammerndorf
Alemaniako merkatu-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Bavaria
Gobernu-eskualdeFrankonia Erdikoa
Bavariako baserri-barrutiFürth
Izen ofizialaAmmerndorf
Jatorrizko izenaAmmerndorf
Posta kodea90614
Udalerri kodea09573111
Geografia
Koordenatuak49°25′15″N 10°51′05″E / 49.4208°N 10.8514°E / 49.4208; 10.8514
Mapa
Azalera5,06 km²
Altitudea316 m
Demografia
Biztanleria1.994 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 1.012 (%50,8) (%49,2) 982 alt_right
Dentsitatea394 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia09127
Hiri senidetuakDulliken
MatrikulaFÜ
ammerndorf.de

Ammerndorf Alemaniako udalerria da. Bavariako estatuan kokatuta dago, Fürth barrutian. Azken zentsuaren arabera 1.994 biztanle zituen 5,1 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 1.993 biztanle zituen: 1.005 gizonezko (% 50,4) eta 990 emakumezko (% 49,7); 100 emakumeko 101,5 gizonezko zeuden. Biztanleen % 14,8 18 urtetik beherakoak ziren eta % 22,5 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 5,0 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 34,7 ezkongabeak ziren eta % 50,7 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea300600900120015001800210024001860189019201950198020102040AmmerndorfBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 997 gizon, 994 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.43
 
75+
 
10.56
12.14
 
65-74
 
12.88
26.58
 
50-64
 
28.17
11.13
 
40-49
 
10.97
11.94
 
30-39
 
12.68
4.91
 
25-29
 
5.53
7.22
 
18-24
 
6.34
2.41
 
15-17
 
1.81
8.02
 
6-14
 
6.64
2.41
 
3-5
 
2.21
3.81
 
0-2
 
2.21
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 84,2ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 13,8k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,1k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 91,3 beraiek etorritakoak ziren eta % 7,6 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

1.679
276
Migrazio-jatorririk gabe (1.679)Migrazio-jatorri osoa (276)Migrazio-jatorri partziala (42)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 1.035 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (585, % 56,5) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 110,92 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,41 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 5,1 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 60,7 jabeak okupatzen zituzten.[3]

1.035etxebizitza
110,92 m²batez besteko azalera
6,41 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

585
390
Jabetzan (585)Alokairuan (390)Aisialdikoa (5)Hutsik (53)
% 5,1hutsik dauden tasa
% 60,7jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (288). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (380); eraikin guztien % 86,1 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (973 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra10
2 gela60
3 gela173
4 gela288
5 gela191
6 gela153
7 gela edo gehiago152

Eraikuntza garaia

1919 aurretik56
1919-194964
1950-195926
1960-1969103
1970-1979176
1980-198992
1990-1999380
2000-200999
2010-201517
2016 eta geroago29

Berogailu mota

973
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (17)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (25)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (973)Labe indibiduala (22)

Guztira 581 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (433, % 74,5). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (376).[3] Guztira 946 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (372, % 39,3).[4]

581bizitegi-eraikin
946etxegune

Eraikin mota

433
90
Etxe bakartua (433)Etxe atxikia (bikoitza) (90)Ilarako etxea (43)Bestelako eraikin mota (14)

Etxebizitza kopurua eraikineko

376
109
83
Etxebizitza bakarra (376)2 etxebizitza (109)3-6 etxebizitza (83)7-12 etxebizitza (14)13 etxebizitza edo gehiago (3)

Etxegunearen tamaina

325
372
123
87
Pertsona bakarra (325)2 pertsona (372)3 pertsona (123)4 pertsona (87)5 pertsona (31)6 pertsona (13)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]