Edukira joan

Abbeville

Abbeville
Abbeville
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Somme
BarrutiAbbevilleko barrutia
Kantonamenducanton of Abbeville-Sud
Izen ofizialaAbbeville
Jatorrizko izenaAbbeville
Posta kodea80100
Geografia
Koordenatuak50°06′19″N 1°50′07″E / 50.1053°N 1.8353°E / 50.1053; 1.8353
Mapa
Azalera26,42 km²
Altitudea8 m, 2 m, 76 m eta 32 m
MugakideakBuigny-Saint-Maclou, Yonval, Cambron, Caours, Drucat, Épagne-Épagnette, Grand-Laviers, Mareuil-Caubert eta Vauchelles-les-Quesnoy
Demografia
Biztanleria22.395 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 12.188 (%54,4) (%45,6) 10.227 alt_right
Dentsitatea848 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakArgos eta Burgess Hill
abbeville.fr

Abbeville (nederlanderaz Abbegem) Frantziako Somme departamenduko hiriburua da. Azken erroldaren arabera 22.395 biztanle zituen 26,4 km²-ko azaleran. Antzinako Ponthieu konderriaren hiriburua zen.

Rouen eta Lille arteko bidearen erdigunean kokatuta, Abbevillek zortzi mugakide ditu:

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Buigny-Saint-Maclou, Yonval, Cambron, Caours, Drucat, Épagne-Épagnette, Grand-Laviers, Mareuil-Caubert eta Vauchelles-les-Quesnoy.

BiztanleriaUrtea16.00018.00020.00022.00024.00026.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 10.227 gizon, 12.188 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.12
 
95+
 
0.66
0.89
 
90-94
 
2.18
1.89
 
85-89
 
3.82
2.27
 
80-84
 
3.24
3.73
 
75-79
 
4.93
5.98
 
70-74
 
6.74
5.51
 
65-69
 
7.89
6.91
 
60-64
 
7.44
6.71
 
55-59
 
6.65
7.44
 
50-54
 
6.44
6.41
 
45-49
 
5.84
6.05
 
40-44
 
4.90
5.15
 
35-39
 
4.87
5.93
 
30-34
 
4.18
6.14
 
25-29
 
5.64
6.39
 
20-24
 
5.07
6.43
 
15-19
 
5.60
6.47
 
10-14
 
5.75
5.17
 
5-9
 
4.68
4.39
 
0-4
 
3.46
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[1].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Abbeville udalerrian 21.800 biztanle zeuden eta 11.684 elkarbizitza unitate[oh 1], hau da, 1,87 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 48,8), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[3]

21.800biztanle
11.684elkarbizitza-unitate
1,87lagun elkarbizitza-unitateko
5.864familia
Udalerria
% 15
% 22
% 13
% 49
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 5.864 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (2.536). Guraso bakarreko 1.546 familietatik 1.291etan ama zen guraso bakarra. 3.013 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 1.410k seme-alaba bakarra zuten etxean, 1.006k bi, eta 434k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 1.782 bikoteetatik 335tan (% 18,8) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[3]

2.536
1.782
1.546
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean3.013
Seme-alaba bat1.410
Bi seme-alaba1.006
Hiru seme-alaba321
Lau edo gehiago113

15 urte edo gehiago zituzten 19.068 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 12,1 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 48,4. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 55,4). 80 urte edo gehiagoko 1.815 biztanleetatik 1.549 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 266 kolektibitateren batean.[3]

Bakarrik bizi da
15-24% 12
25-39% 21
40-54% 24
55-64% 37
65-79% 37
80 +% 48
Bikotean bizi da
15-24% 17
25-39% 54
40-54% 55
55-64% 53
65-79% 55
80 +% 34

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 30,4 ezkonduta zegoen, eta beste % 17,7 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 13,9 izatezko bikotean eta % 3,8 PACS bidez lotuta). % 32,6 ezkongabeak ziren, % 9,7 alargunak eta % 9,5 dibortziatuak.[3]

Ezkongabea% 32,6
Ezkonduta% 30,4
Izatezko bikotean% 13,9
Alarguna% 9,7
Dibortziatuta% 9,5
PACS bidez lotuta% 3,8

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 35,7), enplegatuak (% 19,1), eskulangileak (% 16,1), erdi-mailako lanbideak (% 10,7). Talde nagusia (erretiratuak, % 35,7) Somme departamenduko batez bestekoaren (% 31,9) gainetik dago. 24 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,2).[3]

Udalerria
% 11
% 19
% 16
% 36
% 10
Somme
% 9
% 14
% 16
% 18
% 32
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 12.837 etxebizitza zeuden. Horietatik 11.530 egoitza nagusi ziren, 198 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 1.108 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (6.611), eta apartamentuak gutxi ziren (6.098). Egoitza nagusietatik 4.282 beren jabearen bizilekuak ziren, 7.130 alokairuan zeuden, 4.020 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 118 doan lagata.[4]

12.837etxebizitza
11.530egoitza nagusi
6.611etxe
6.098apartamentu

Etxebizitza multzoa

11.530
1.108
Egoitza nagusia (11.530)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (198)Hutsik (1.108)

Etxe mota

6.611
6.098
Etxea (6.611)Apartamentua (6.098)

Jabetza egoera

4.282
7.130
4.020
Jabeak (4.282)Alokairuan (7.130)HLM (4.020)Doan lagata (118)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (3.799).[4]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik890
1919-19451.112
1946-19703.799
1971-19903.198
1991-20051.165
2006-20201.355

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (3.400). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (7.159 etxebizitzatan). 5.336 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 6.318 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 2.261tan bi edo gehiago.[4]

Gela kopurua

1 gela528
2 gela1.612
3 gela2.912
4 gela3.077
5 gela edo gehiago3.400

Berogailu mota

7.159
2.727
1.165
Gas sarea (7.159)Fuel-olioa (424)Elektrizitatea (2.727)Gas botila (56)Bestelakoak (1.165)

Aparkalekua eta ibilgailuak

5.336aparkalekua
6.318ibilgailu 1
2.261ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 13.365 biztanleetatik 9.333 aktibo ziren (% 69,8), horietako 7.422 lanean (% 55,5) eta 1.911 langabezian (aktiboen % 20,5).

13.36515-64 urteko biztanle
% 69,8aktibo
% 55,5lanean
% 20,5langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 50,7
25-54 urte% 84,8
55-64 urte% 49,3
Gizonak% 72,5
Emakumeak% 67,3

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 35,0
BEPC, brebeta% 32,2
CAP-BEP% 24,4
Batxilergoa% 17,8
Goi-mailako +2% 11,0
Goi-mailako +3/4% 8,1
Goi-mailako +5% 5,6

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 20,5). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

4.033 ez-aktibotik 1.082 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 26,8), 915 erretiraturik zeuden (% 22,7) eta 2.035 bestelako ez-aktibo ziren (% 50,5).

Ez-aktiboak

% 27
% 23
% 50
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 2]

% 11
% 21
% 35
% 27
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 15.115 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 7.422 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

15.115enplegu udalerrian
% 91,2soldatapeko
% 8,8ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 21.380 eurokoa zen, eta biztanleen % 25 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

21.380 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 24.200 €
% 25,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 17,3

Abbevilletar ospetsuak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Hiri eta herri senidetuak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Bilakaera demografikoa
169817941836185118721906193619461954...1962196819751982199019992007
17.98218.12518.24718.17418.20820.70418.81916.78019.502 22.00523.99925.39824.91523.78725.43923.800
  1. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  2. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  2. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  3. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  4. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]