Přeskočit na obsah

Serie B 1951/1952

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Serie B 1951/1952
ZeměItálieItálie Itálie
Informace
Ročník20. ročník
VítězŘím (1. titul)
Nejlepší střelec Attilio Frizzi (20 branek)
SestupujícíBenátky
Livorno
Pisa
Reggiana
Stabia

Soutěžní ročník Serie B 1951/1952 byl 20. ročník druhé nejvyšší italské fotbalové ligy. Konal se od 9. září 1951 do 22. června 1952.

Nejlepším střelcem se stal italský hráč Attilio Frizzi (Janov), který vstřelil 20 branek.

Soutěž se rozjela již nově s 20 týmy s vyhlídkou okamžitého poklesu na 18 týmů pro příští sezonu.

Novými kluby byly: z nejvyšší ligy sestoupil Řím a také devítinásobný mistr Janov a ze 3. ligy postoupilo Marzotto Valdagno, Monza, Stabia a Piombino. Řím vedl soutěž od 4. kola a nakonec vyhrál o jeden bod před Brescii a postoupili po roce zpět do nejvyšší ligy. Brescia jako tým co skončil na 2. místě přímo nepostoupil, ale hrál kvalifikaci s klubem co v nejvyšší lize skončil na 17. místě (Triestina).

Prvním sestupujícím týmem se stal nováček Stabia. Další dva nováčci Marzotto Valdagno a Monza se zachránili v posledních kolech a tak sestup se týkal Benátek, Livorna, Pisi a Reggiany.

Účastníci

[editovat | editovat zdroj]
Klub Město Stadion Trenér Minulá sezona
Benátky Benátky Stadio Pierluigi Penzo Sandro Puppo (1.–5. kolo)
Mario Villini
6. místo v Serii B
Brescia Brescia Stadium di viale Piave Luigi Bonizzoni 9. místo v Serii B
Catania Catania Stadio Cibali Nereo Marini (1. –18. kolo)
Rodolfo Brondi (19. –36. kolo)
Fioravante Baldi
6. místo v Serii B
Fanfulla Lodi Stadio Dossenina Vittorio Casati (1. –10. kolo)
Mario Acerbi
6. místo v Serii B
Janov Janov Stadio Luigi Ferraris Imre Senkey (1.–22. kolo)
Giacinto Ellena + Valentino Sala
20. místo v Serii A (sestup)
Livorno Livorno Stadio Comunale Alfonso Ricciardi (1.–16. kolo)
Edmund Crawford
3. místo v Serii B
Marzotto Valdagno Valdagno Stadio dei Fiori Gino Costenaro + Jesse Carver (1. –11. kolo)
Jesse Carver (12. –17. kolo)
Gino Costenaro (18. –37. kolo)
Giacomo Grisa
1. místo ve skupině B v Serii C (postup)
Messina Messina Stadio Giovanni Celeste Carlo Rigotti 15. místo v Serii B
Modena Modena Stadio Comunale Cesare Gallea 3. místo v Serii B
Monza Monza Stadio San Gregorio Annibale Frossi 1. místo ve skupině A v Serii C (postup)
Piombino Piombino Stadio Magona d'Italia Fioravante Baldi (1. –36. kolo)
Bruno Mochi
1. místo ve skupině C v Serii C (postup)
Pisa Pisa Stadio Arena Garibaldi Mario Nicolini 9. místo v Serii B
Reggiana Reggio Emilia Stadio Mirabello Giuseppe Antonini (1. –27. kolo)
Vittorio Malagoli
13. místo v Serii B
Řím Řím Stadio Nazionale Giuseppe Viani 19. místo v Serii A (sestup)
Salernitana Salerno Stadio Comunale Rudolf Hiden 5. místo v Serii B
Siracusa Siracusa Stadio Vittorio Emanuele III Mario Perazzolo (1. –10. kolo)
Egizio Rubino (11. –21. kolo)
Nereo Marini
5. místo v Serii B
Stabia Castellammare di Stabia Stadio San Marco Arnaldo Sentimenti (1. –19. kolo)
Arnaldo Sentimenti + Árpád Hajós
1. místo ve skupině D v Serii C (postup)
Treviso Treviso Stadio Comunale Nereo Rocco 15. místo v Serii B
Verona Verona Stadio Marcantonio Bentegodi Angelo Piccioli 9. místo v Serii B
Vicenza Vicenza Stadio Romeo Menti Fulvio Bernardini 9. místo v Serii B
Poř. Tým Z V R P VG OG B
1. Řím382297622453
2. Brescia3818164442452
3. Messina3816139372345
4. Catania38171011483944
5. Janov3817813613842
6. Piombino38151112483941
7. Treviso38141311443841
8. Modena38121511514639
9. Salernitana38131312444339
10. Vicenza38131213474038
11. Verona38141014464438
12. Fanfulla38131114453937
13. Siracusa3814915395637
14. Marzotto Valdagno38121214484736
15. Monza38111413304336
16. Benátky38101414384734
17. Livorno38121016334334
18. Pisa38101117324631
19. Reggiana388822387024
20. Stabia (-1 bod)385924358118
Poznámky
  • Z = Odehrané zápasy; V = Vítězství; R = Remízy; P = Prohry; VG = Vstřelené góly; OG = Obdržené góly; B = Body
  • za výhru 2 body, za remízu 1 bod, za prohru 0 bodů.
  • při rovnosti bodů se rozhodovalo na základě poměru gólů (vstřelené góly ÷ obdržené góly).
     Postup do Serie A
     Kvalifikace o postup do Serie A
     Sestup do Serie C

Střelecká listina

[editovat | editovat zdroj]
Pořadí Jméno Klub Branky
1. Attilio FrizziJanov20
2. Pietro BiagioliPiombino17
3. Renato BrighentiModena15
Giuseppe PersiTreviso15
5. Giancarlo ForlaniMarzotto Valdagno14
6. Guido KleinCatania13
7. Valentino BonaitiBrescia12
Giovanni CuzzoniMonza12
Carlo GalliŘím12
Gustavo ScagliariniMarzotto Valdagno12
Sergio VergazzolaBenátky12

    V tomto článku byl použit překlad textu z článku Serie B 1951-1952 na italské Wikipedii.

    Externí odkazy

    [editovat | editovat zdroj]